کابینت نئوکلاسیک

طرح‌ها و مدل‌های کابینت آشپزخانه، روز به روز در حال گسترش است و ما هر روزه با انواع متنوع‌تر و کارآمدتر کابینت آشپزخانه مواجه می‌شویم. کابینت مدرن و کابینت کلاسیک، دو نوع اصلی سبک و طراحی کابینت آشپزخانه هستند که هر کدام علاقمندان بی‌شماری را به خود اختصاص داده‌اند. طراحان و دیزاینرهای دکوراسیون منزل، از آمیختگی و ترکیب این دو سبک اصلی، نوعی دیگر از طراحی کابینت را ارائه داده‌اند که به کابینت نئوکلاسیک معروف است. همان طور که از اسم این کابینت بر می‌آید، کابینت نئوکلاسیک ترکیبی از سبک مدرن و کلاسیک است و طبیعی است که تا حدودی، ویژگی‌های هر دو را در بر می‌گیرد.

 

کابینت‌ نئو کلاسیک در واقع برگرفته از سبک معماری نئوکلاسیک است و آشپزخانه‌ای ساده و در عین حال کاربردی را برای شما پدید می‌آورد. این کابینت در عین شیک بودن دارای المان‌های تزئینی ساده‌ای است که نمایی مدرن و لوکس ایجاد می‌کند و در واقع، آمیزه‌ای از هنر و طرح‌های اشرافی‌، توامان با مدرنیته و سادگی است.

سادگی و تزئینات اندکی که در سبک نئوکلاسیک به کار می‌رود، باعث می‌شود به زودی از چنین کابینت‌هایی خسته نشوید و سال‌ها از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

ویژگی های کابینت نئوکلاسیک

نئوکلاسیک به سبکی از معماری اشاره دارد که در قرون هجدهم و نوزدهم اروپا رواج داشت. آشپزخانه نئوکلاسیک یعنی استفاده از سبک طراحی کلاسیک بر بستر امکانات و ویژگی‌های سبک مدرن! به این معنی که شما کابینت‌ها و آشپزخانه‌ای با ویژگی‌های کاملا مدرن خواهید داشت اما ظاهر آن به سمت و سوی کابینت کلاسیک تمایل دارد و در واقع، اقتباسی از هر دو است. از ویژگی های کابینت های نئوکلاسیک به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

 • در این نوع کابینت، طرح‌های ساده‌ای بر روی کابنیت‌ها ایجاد می‌شود و جزئیات به شکل ظریف دیده می‌شود.
 • در کابینت‌ نئوکلاسیک ، خطوط منحنی و دایره‌ای ساده به وفور وجود دارد.
 • کابینت نئوکلاسیک در انواع رنگ‌های مختلف ساخته می‌شود، اما رنگ طوسی، قهوه‌ای و سفید پُر کاربردترین رنگی است که در این سبک کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مورد رنگ طوسی می‌توانید در صفحه «کابینت طوسی» بیشتر بخوانید.
 • کابینت نئوکلاسیک، برگرفته از طرح‌های قرن ۱۸ و ۱۹ اروپایی است و المان‌های مربوط به آن دوران در ساخت این کابینت وجود دارند.
 • کابینت‌های نئوکلاسیک، کابینت‌هایی با ارتفاع بلند هستند و معمولا تا نزدیک سقف ادامه دارند، به همین دلیل در زمره کابینت‌های جادار محسوب می‌شوند.
 • تقارن، جزء جدا ناپذیر کابینت نئوکلاسیک است.
 • کابینت نئوکلاسیک در آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • رنگ‌های متداول کابینت نئوکلاسیک معمولا ملایم و سرد هستند.
 • در کابینت نئوکلاسیک، معمولا از متریال سنگ به عنوان روکابینتی و پیشخوان استفاده می‌شود.
 • در سبک نئوکلاسیک، چند ردیف کابینت درب شیشه‌ای در آشپزخانه وجود دارد.
 • در آشپزخانه‌های نئوکلاسیک، دست شما برای انتخاب وسایل و لوازم مدرن باز نیست و الزاما باید از وسایلی استفاده کنید که طرح و رنگ سنتی‌تر و کلاسیک دارند.

کابینت نئو کلاسیک با چه متریالی ساخته می‌شود؟

چوب طبیعی، یکی از رایج‌ترین متریالی است که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا چوب به راحتی و سهولت طراحی می‌شود. علاوه بر چوب، ممبران یکی دیگر از گزینه‌های پُرکاربرد در ساخت کابینت نئوکلاسیک است. ممبران قیمت بسیار مناسب‌تری از چوب طبیعی دارد و از ام‌دی‌اف خام تشکیل شده است. برای ایجاد طرح‌های نئوکلاسیک بر روی MDF‌ خام، آن را درون دستگاه CNC قرار داده و این دستگاه، انواع طرح‌های خواسته شده را بر روی آن پیاده می‌کند و سپس به وسیله‌ی لایه‌ی PVC روکش می‌کند.

تفاوت کابینت نئوکلاسیک و کلاسیک

کابینت نئوکلاسیک از نظر ظاهری به کابینت کلاسیک گرایش دارد اما از تزئینات شلوغ و نقوش برجسته و منبت بر روی آن خبری نیست و در طراحی آن به یک قاب یا خط ساده اکتفا می‌شود. در حالی که سبک کلاسیک در نظر بیننده، بسیار باشکوه و مجلل جلوه می‌کند.

کابینت کلاسیک خود به انواع مختلفی دسته‌بندی می‌شود، اما همه آنها در یک ویژگی مشترک هستند و آن هم وجود تزئینات مجلل و پر زرق و برق است؛ درب‌های ابزار‌ خورده، ستون‌ها و سرستون‌های حکاکی شده، دستگیره‌های نقش دار، حتی منبت و حکاکی در چنین آشپزخانه‌هایی به چشم می‌خورد. کابینت کلاسیک در مدل فاخر آن، از چوب طبیعی ساخته می‌شود و تزئینات و کنده‌کاری‌های آن، عمدتا به وسیله‌ی هنر دست انجام می‌شود. به همین دلیل ارزش مادی و معنوی زیادی دارد.

تفاوت کابینت نئوکلاسیک و مدرن

کابینت مدرن بر خلاف نوع کلاسیک بدون تزئینات و در کمال سادگی، طراحی و ساخته می‌شود و مناسب برای کسانی است که ترجیح می‌دهند محیطی بی‌پیرایه و ساده داشته باشند. کابینت مدرن گرایش بسیار زیادی به سمت سادگی دارد و با دستگیره‌های ساده یا مخفی و یا حتی بدون دستگیره ساخته می‌شود.

کابینت مدرن برای آشپزخانه‌های کوچک گزینه‌ی مناسبی است زیرا این کابینت‌ها معمولا تا نزدیک سقف امتداد دارند و فضای کافی برای جا دادن لوازم و ظروف را به وجود می‌آورند. به علاوه به دلیل ساده بودن باعث می‌شوند آشپزخانه کوچک شما منظم و خلوت به نظر برسد.

کابینت نئوکلاسیک به سادگی کابینت‌های مدرن نیستند و در حد یک خط ممکن است فرورفتگی یا برجستگی داشته باشد. به علاوه اکثر کابینت‌های نئوکلاسیک دستگیره دارند. هر چند این دستگیره‌ها مانند سبک کلاسیک منقش و کارشده نیستند ولی به سادگی سبک مدرن هم نمی‌باشند. نیستند. در سبک مدرن اکثرا دستگیره‌ها یک میله بلند فلزی ساده‌اند، اما در مدل کابینت دستگیره کابینت های نئوکلاسیک بیشتر به شکل یک دستگیره توپی و گرد طراحی می‌شود.

کابینت نئوکلاسیک تمام چوب

در کابینت‌های تمام چوب، تمام متریال از چوب طبیعی تشکیل می‌شود. به همین دلیل چنین کابینت‌هایی در هر سبکی که باشند، با ارزش و گران قیمت هستند. کابینت‌های چوب طبیعی معمولا از نمونه‌ درختانی که چوبی با چگالی بالا و متراکم دارند، ساخته می‌شوند. از جمله این درختان، می‌توان به درخت راش، بلوط، گردو، گیلاس و … اشاره کرد. در برخی از موارد چوب روسی نیز در ساخت مدل‌هایی از کابینت کاربرد دارد که نسبتا با کیفیت نیز هست؛ اما چوب روسی از تراکم بافت کمتری برخوردار بوده و سبک‌تر است. به همین دلیل لازم است قبل از انتخاب آن بدانید که کیفیت آن نسبت به نمونه‌هایی که نام برده شد، ضعیف‌تر است و به مراقبت بیشتری هم نیاز دارد.

کابینت نئوکلاسیک روکش چوب

کابینت روکش چوب، نوعی متریال است که از ام‌دی‌اف خام یا چوب‌های ارزان قیمت تشکیل شده و پس از انجام طراحی یا حکاکی، با لایه‌ی نازکی از چوب طبیعی پوشانده و کاور می‌شود. روکش طبیعی چوب، از درختان اعلایی مانند، راش، بلوط، گردو، گیلاس و … برداشت می‌شود تا کیفیت نهایی کار مانند متریال تمام چوب به نظر برسد.

سازنده و اجرا کننده در مورد این کابینت‌ها نقش مهمی در کیفیت نهایی کار دارند؛ چرا که اگر از متریال مرغوب استفاده نکنند و یا در پروسه کاور کردن و چسباندن چوب حرفه‌ای عمل نکنند، کیفیت نهایی کابینت تضعیف شده و منجر به بلند شدن روکش از سطح کابینت خواهد شد. اگر تمایل دارید از کابینت روکش چوب استفاده کنید، حتما انجام این کار را به سازندگان باتجربه و حرفه‌ای بسپارید.

کابینت نئوکلاسیک پولیشی

کابینت‌های رنگ پولیشی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در سبک نئوکلاسیک نیز بسیار زیبا و شکیل جلوه می‌کنند. در پروسه ساخت کابینت رنگ پولیشی، ابتدا ام‌دی‌اف خام یا چوب طبیعی، توسط ماشین حکاکی CNC حکاکی و منبت می‌شود. به غیر از ماشین، حکاکی‌ها به صورت دست‌ساز و سنتی نیز صورت می‌گیرند که البته این نمونه، از مدل ساخته شده با ماشین، گرانقیمت‌تر است.

ام‌دی‌اف خام یا چوب طبیعی، پس از حکاکی سمباده می‌شوند و پس از بادگیری و زدون گرد و غبار از سطح‌شان، به شکلی بادقت و ظریف طی چند مرحله رنگ می‌شود. پس از هر مرحله، سطح کابینت سمباده می‌خورد و مجددا رنگ می‌شود. این شیوه‌ی رنگ‌آمیزی باعث می‌شود کابینت پولیشی بسیار براق و با سطحی صاف به  نظر برسد. کابینت رنگ پولیشی از نظر ظاهری به کابینت انزو بسیار شبیه است.

کابینت روکش چوب، نوعی متریال است که از ام‌دی‌اف خام یا چوب‌های ارزان قیمت تشکیل شده و پس از انجام طراحی یا حکاکی، با لایه‌ی نازکی از چوب طبیعی پوشانده و کاور می‌شود. روکش طبیعی چوب، از درختان اعلایی مانند، راش، بلوط، گردو، گیلاس و … برداشت می‌شود تا کیفیت نهایی کار مانند متریال تمام چوب به نظر برسد.

سازنده و اجرا کننده در مورد این کابینت‌ها نقش مهمی در کیفیت نهایی کار دارند؛ چرا که اگر از متریال مرغوب استفاده نکنند و یا در پروسه کاور کردن و چسباندن چوب حرفه‌ای عمل نکنند، کیفیت نهایی کابینت تضعیف شده و منجر به بلند شدن روکش از سطح کابینت خواهد شد. اگر تمایل دارید از کابینت روکش چوب استفاده کنید، حتما انجام این کار را به سازندگان باتجربه و حرفه‌ای بسپارید.

کابینت نئوکلاسیک ممبران

کابینت ممبران از ام‌دی‌اف خام یا چوب طبیعی ساخته می‌شود و تنها تفاوت آن با سایر متریال مشابه، روکشی است که بر روی آن کشیده می‌شود. کابینت ممبران به وسیله‌ی ماشین CNC حکاکی می‌شود و می‌تواند در سبک‌های مختلفی از جمله کابینت نئوکلاسیک کاربرد داشته باشد. پس از حکاکی و طراحی، هر قطعه از کابینت به طور جداگانه و یکسره، به وسیله‌ی روکش PVC وکیوم می‌شود. این شیوه‌ی پوشش دهی باعث می‌شود هر قطعه از کابینت ممبران تا زمانی که دچار خراش یا پارگی سطحی نشده است، در برابر نفوذ آب مقاوم باشد. البته به شرط آن که روکش PVC ، به طور کامل و در همه‌ی قسمت‌های آن چسبانده و وکیوم شده باشد. اجرا کننده و سازنده کابینت ممبران، نقش مهمی در کیفیت این کابینت‌ها ایفا می‌کند و چنانچه در این کار تجربه و تخصص لازم را نداشته باشد یا از متریال بی‌کیفیت استفاده نماید، نتیجه‌ نهایی اصلا مطلوب نیست.

بیشترین متریالی که در سبک کابینت نئوکلاسیک در ایران کاربرد دارد، ممبران است که هم زیبا و چشم‌نواز است و هم از قیمت مناسب‌تری نسبت به سایر متریالی که نام بردیم، برخوردار است.

دستگیره‌های کابینت نئوکلاسیک

در سبک نئوکلاسیک، از کابینت‌های دستگیره‌دار استفاده می‌شود. دستگیره‌هایی منحنی با طراحی‌های ساده یا آویزان بهترین گزینه برای کابینت‌های نئوکلاسیک است. در این نوع کابینت، از دستگیره‌های بلند که مختص کابینت مدرن است استفاده نمی‌شود.

جزیره کابینت نئوکلاسیک

استفاده از کابینت جزیره در آشپزخانه‌های متوسط و بزرگ بسیار متداول است و افراد ترجیح می‌دهند از این کابینت دوست‌داشتنی در آشپزخانه‌شان استفاده کنند. وجود جزیره با سبک کابینت نئوکلاسیک منافاتی ندارد و اتفاقا زیبایی آن را بیشتر به چشم بیننده می‌رساند.

رنگبندی کابینت نئوکلاسیک

استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی یکی دیگر از مواردی است که در سال ۲۰۲۳ ترند شده و مورد توجه طراحان قرار دارد. هر چه دکوراسیون ما از نظر رنگ بندی بیشتر به سمت رنگ‌های خنثی پیش رود، انتخاب‌های ما بیشتر خواهد بود. به همین دلیل است که طراحان به استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

استفاده از رنگ‌های خاص و زیبا و ترکیب آن‌ها با رنگ چوب، یکی دیگر از موارد ترند سال ۲۰۲۳ است. در سال‌های اخیر حضور متریال طبیعی مانند چوب و میل به سادگی نهفته در ذات طبیعت، موردی است که بیش از گذشته مورد توجه طراحان قرار دارد.

در سال‌های اخیر رنگ‌های خاص و شیک مانند سبز تیره، آبی تیره و دودی نیز سر از آشپزخانه‌های ترند ۲۰۲۳ در آورده‌اند و باعث شده‌اند فضای آشپزخانه‌های ما شیک‌تر و شکیل‌تر به نظر برسد.

کابینت نئوکلاسیک دو رنگ

چند سالی است که کابینت‌های دو رنگ جای خود را میان آشپزخانه‌های ایرانی یافته‌اند. خصوصا اختلاف رنگ بین کابینت‌های دیواری و زمینی یا کل کابینت‌ها و کابینت جزیره، بسیار پرطرفدار است. دو رنگ بودن کابینت به ما امکان می‌دهد که دکوراسیون آشپزخانه را با دو رنگ مختلف ست کنیم و دسترسی بیشتری برای چیدمان داشته باشیم. همچین با این ترفند آشپزخانه از سادگی و تک رنگ بودن فاصله می‌گیرد. اگر به رنگ‌های تیره علاقمند هستید و در عین حال، فضای آشپزخانه به شما امکان تعبیه کابینت‌های تیره را نمی‌دهد با ترفند چیدمان کابینت‌های دو رنگ، می‌توانید زیباترین مدل‌های کابینت را در آشپزخانه‌تان تعبیه کنید.

نصب کانتر و صفحه‌ روکابینتی مجزا از رنگ کابینت‌ها، ترفند دیگری است که به زیبا نمودن کابینت‌های آشپزخانه‌های دو رنگ کمک می‌کند.

در مدل کابینت‌ نئوکلاسیک هر دو رنگی که کاربرد دارند، از رنگ‌های سنگین استفاده می‌شوند چون که اساسا این سبک متشکل از رنگ‌های باوقار است. قهوه‌ای، طرح چوب، مشکی، خاکستری، سفید و کرم از اصلی‌ترین رنگ‌هایی هستند که در این سبک کابینت با رنگ‌های دیگر ترکیب می‌شوند و ترکیب چشم‌نوازی را در خانه  و آشپزخانه به وجود می‌آورند.

مزایا و معایب کابینت نئوکلاسیک

کابینت نئوکلاسیک دارای مزایای بی‌شماری است. یکی از مهم‌ترین مزایای این طراحی، ظاهر زیبای آن است. جذابیت ظاهری کابینت‌های نئوکلاسیک باعث شده است تا بتوان از آن‌ها در هر سبک دکوراسیونی استفاده کرد. از سوی دیگر، کابینت‌های نئوکلاسیک در رنگ‌های بسیار متنوعی ساخته می‌شوند. تنوع رنگ این کابینت‌ها در سایر سبک‌های طراحی کمتر به چشم می‌خورد و به همین دلیل است که کابینت‌های نئوکلاسیک به راحتی از کابینت‌های سبک کلاسیک و مدرن متمایز هستند.

مزایای کابینت نئوکلاسیک

همان طور که اشاره کردیم کابینت نئوکلاسیک مزایای بسیاری دارد که همین امتیازات بسیار مثبت باعث شده این سبک و مدل، این روزها بسیار پر طرفدار باشد.

• کابینت نئوکلاسیک سبکی میانه است و از اعتدال و میانه‌روی تبعیت می‌کند. به همین دلیل با اکثر سلایق و طیف‌های مختلف هماهنگ است.

• سبک نئوکلاسیک، ترند و مد روز است و در اکثر خانه‌های شیک و لاکچری از آن استفاده می‌شود.

• متریال مختلفی را می‌توان در سبک نئوکلاسیک ساخت. این مساله باعث می‌شود دست شما باز باشد تا با هر بودجه‌ای که دارید بتوانید کابینت‌های مناسبی را انتخاب و سفارش دهید.

د کابینت نئوکلاسیک برای آشپزخانه‌های بزرگ و کوچک است و اگر آشپزخانه شما از نظر متراژ کوچک است و به مدل‌های کلاسیک علاقمند هستید، می‌توانید سبک نئوکلاسیک را انتخاب کنید .

• کابینت نئوکلاسیک قدرت انطباق بالایی با وسایل منزل و چیدمان‌های مختلف دارد.

• تنوع رنگ و مدل در این سبک بسیار دیده می‌شود و به راستی نمی‌توان از زیبایی نهفته شده در ذات این سبک چشم‌پوشی کرد.

معایب کابینت نئوکلاسیک

هر نمونه از کابینت در کنار زیبایی و محاسنی که دارد، قطعا دارای معایبی نیز هست. کابینت نئوکلاسیک در کنار زیبایی‌های خاصی که دارد، محدودیت‌هایی نیز دارد که هنگام انتخاب باید به آن توجه کنید.

• اگر سبک دکوراسیون منزل‌تان مدرن است، بهتر است از کابینت مدرن به جای نئوکلاسیک استفاده کنید.

• کابینت‌ نئوکلاسیک برای آشپزخانه‌های خیلی کوچک مناسب نیست.

• استفاده از رنگ‌های شاد و جیغ در کابینت نئوکلاسیک جایی ندارند.

*متریال ارزان قیمت و اقتصادی، مانند ام دی اف و هایگلاس، برای ساخت کابینت نئوکلاسیک مناسب نیستند و این کابینت‌ها الزاما با مواد اولیه گران‌تری ساخته می‌شوند.

مقایسه قیمت کابینت نئوکلاسیک و سایر انواع کابینت

دلیل اصلی بالا بودن قیمت کابینت نئوکلاسیک نسبت به سایر کابینت‌های مدرن، پارامتر رنگ و روکش انتخابی در طراحی است. کابینت‌های مدرن هایگلاس یا و ملامینه به رنگ‌آمیزی نیازی ندارند و در روند ساخت آنها به حکاکی و طراحی هم نیاز نیست. در مورد کابینت ممبران، این متریال از ام‌دی‌اف خام یا چوب‌های ارزان قیمت ساخته می‌شود که قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به کابینت‌های تمام چوب دارند. در نتیجه، هزینه‌ی تمام شده برای کابینت‌های نئوکلاسیک ممبران به طور قابل توجهی پایین‌تر از چوب است.

علاوه بر این، کیفیت حکاکی و برش‌ها و همچنین کیفیت رنگ و روکش بر قیمت تمام شده این کابینت‌های نئوکلاسیک اثرگذار است. هرچه دقت و ظرافت حکاکی ها و برش ها بیشتر باشد قاعدتا قیمت کابینت افزایش پیدا می‌کند. کیفیت روکش نیز بر ماندگاری رنگ و مقاومت در برابر خط و خش، حرارت و رطوبت اثرگذار است. در مورد انواع روکش ها در مقاله «انواع ام دی اف» توضیح داده‌ایم.

در خرید کابینت نئوکلاسیک به چه نکاتی باید توجه کرد؟

علاوه بر این، کیفیت حکاکی و برش‌ها و همچنین کیفیت رنگ و روکش بر قیمت تمام شده این کابینت‌های نئوکلاسیک اثرگذار است. هرچه دقت و ظرافت حکاکی ها و برش ها بیشتر باشد قاعدتا قیمت کابینت افزایش پیدا می‌کند. کیفیت روکش نیز بر ماندگاری رنگ و مقاومت در برابر خط و خش، حرارت و رطوبت اثرگذار است. در مورد انواع روکش ها در مقاله «انواع ام دی اف» توضیح داده‌ایم.

از جمله این فاکتورها باید به جنس ام‌دی‌اف در مغزی درب‌ها توجه کرد که از برندهای مطرح و همچنین طبق استانداردهای جهانی ساخته شده باشند. از طرف دیگر، جنس و کیفیت رنگ کابینت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است چرا که بر جذابیت محصول نهایی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. جنس و نوع یراق‌آلات مصرفی در کابینت نیز، از دیگر فاکتورهایی است که هنگام خرید این کابینت باید به آن‌ها توجه شوند.