کابینت کلاسیک

طراحی و سبک‌های کلاسیک، یکی از زیباترین و فاخر‌ترین مدل‌های طراحی خانه و آشپزخانه هستند. کلاسیک به معنای چیزی است که مدرن نیست؛ بنابراین تاریخچه‌ی آن، قدمت بسیار بالایی دارد. از عمده‌ دلایلی که باعث شده است طراحان امروزی، به چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه‌ها اهمیت بیشتری دهند، باز یا اوپن بودن آشپزخانه‌های امروزی است؛ به این معنی که فضای داخلی آن‌ها، دیگر نسبت به گذشته پنهان نیست بلکه به طور واضح در جلوی چشم است؛ ازین رو اگر چیدمان و دیزاین خانه‌تان کلاسیک است، باید از کابینت کلاسیک استفاده کنید تا هماهنگی و هم‌خوانی بین اجزای دکوراسیون منزل‌تان به چشم آید.

کابینت آشپزخانه سبک‌ها و مدل‌های مختلفی دارد، اما دو سبک اصلی و کلی آن، کابینت کلاسیک و کابینت مدرن است که در ادامه توضیح مختصری راجع به آن خواهیم داد.

کابینت کلاسیک چیست ؟

کلاسیک در لغت ، به معنای چیزی است که رایج و مورد قبول است و در واقع، چیزی است که جدید نیست! دکوراسیون کلاسیک، سبکی فاخر و ارزشمند در چیدمان منزل به حساب می‌آید و با وجود آن که امروزه تنوع در مدل و سبک کابینت‌های آشپزخانه به وفور دیده می‌شود اما هنوز، کابینت آشپزخانه کلاسیک از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است.

کابینت کلاسیک ، به مدل‌هایی از کابینت آشپزخانه گفته می‌شود که دارای طرح‌ها و حکاکی‌های سنتی و باستانی است. برخلاف کابینت مدرن که ساده است، کابینت کلاسیک اصلا کابینتی ساده نیست؛ بلکه انواع حکاکی‌ها و المان‌های تزئینی بر روی بدنه‌ و درهای آن وجود دارد و باعث می‌شود نمای این کابینت‌ها، فاخر، سلطنتی و اشرافی به نظر آید.

ویژگی‌های ساختاری و شکل ظاهری کابینت کلاسیک در آشپزخانه با مواردی همچون منبت و معرق، برجسته‌سازی و حکاکی بر چوب، طراحی سر ستون و دستگیره‌های فاخر، بکارگیری گل‌دکوراتیوهای مختلف، استفاده از رنگ‌های مات و سنگین، قفسه‌های جادار و عمیق، کابینت‌های ویترینی زیبا، طرح‌های شلوغ و پُر کار و قرینه‌سازی‌های زیبا در طراحی عجین است.

کابینت آشپزخانه کلاسیک ممبران

کابینت کلاسیک در تقابل کابینت مدرن است؛ یعنی نقطه‌ی مقابل سبک مدرن است. برای درک بهتر این موضوع، به طور اختصار کابینت‌های مدرن را نیز معرفی می‌کنیم:

ویژگی‌های کابینت آشپزخانه کلاسیک

-قرینه‌سازی در همه بخش‌های کابینت الزامی است.

-هود درون کاور قرار می‌گیرد و قابل مشاهده نمی‌باشد.

-جزئیات در این سبک پررنگ‌تر دیده می‌شود.

-برای آشپزخانه‌هایی با متراژ بزرگ مناسب است.

-در کابینت کلاسیک از رنگ‌های سنگین و باوقار استفاده می‌شود و رنگ‌های خاص و پرانرژی معمولا کاربردی ندارند.

-ارزشمندترین نمونه‌ی کابینت کلاسیک آشپزخانه، کابینت‌های تمام چوب است.

-در طراحی کابینت کلاسیک، نباید از یراق‌آلات و شیرآلات مدرن استفاده کرد.

-کابینت کلاسیک برای آشپزخانه‌هایی مناسب است که دکوراسیون کلی خانه، به سبک کلاسیک چیدمان و طراحی شده باشد.

-کابینت کلاسیک مملو از طرح‌ها و مدل‌های باستانی و سنتی است.

معایب کابینت کلاسیک

-به دلیل طرح‌ها و نقش و نگارهایی که بر روی آن وجود دارد، قیمت آن نسبت به کابینت‌های مدرن بیشتر است.

-پروسه‌ی ساخت و نصب آن، نسبت به کابینت‌های مدرن، دشوارتر است؛ خصوصا اگر از چوب طبیعی به عنوان متریال اصلی استفاده شود.

-آماده‌سازی آن مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد.

-به دلیل وجود طرح‌های برجسته و فرو رفته، تمیزکاری آن به زمان بیشتری نیاز دارد.

کابینت تمام چوب کلاسیک

در گذشته، کابینت‌های آشپزخانه از چوب طبیعی ساخته می‌شدند، اما با روی کار آمدن موادی مانند ام‌دی‌اف یا هایگلاس، کابینت‌های چوبی جای خود را به مدل‌های جدیدتر کابینت آشپزخانه بخشیدندو با این وجود، کابینت تمام چوب کلاسیک هنوز هم یکی از زیباترین و شاخص‌ترین نمونه‌های کابینت آشپزخانه کلاسیک است که ارزش و اعتبار آن هنوز هم قابل توجه می‌باشد.

چوب، متریالی گرانقیمت بوده و کابینت‌های تمام چوب، قیمت بسیار بالایی دارند. علاوه بر آن، ساخت و طراحی کابینت‌های تمام چوب، تخصصی، دشوار و زمان‌بر است. استفاده از چوب‌های مستحکم با بافت متراکم، نظیر چوب گردو، افرا، راش، سرو، بلوط و … زیبایی و طراوت کابینت آشپزخانه کلاسیک را بیشتر کرده و گرما و صمیمی خاص به فضای آشپزخانه می‌بخشند.

کابینت ممبران کلاسیک

توانایی طراحی و ایجاد طرح‌های دلخواه با استفاده دستگاه CNC ، موجب تولید نسل جدیدی از کابینت، به نام کابینت ممبران گشته است. کابینت ممبران کلاسیک ، می‌تواند حس و انرژی یک آشپزخانه کلاسیک را با قیمت مناسب‌تری به ارمغان آورد. ممبران، از ام‌دی‌اف خام تشکیل شده است و همانطور که ذکر شد، حکاکی‌ها و منبت‌های آن با استفاده از ماشین صورت می‌گیرد، این مساله باعث می‌شود که قیمت تمام شده‌ی کابینت ممبران، نسبت به کابینت تمام چوب، بسیار مقرون به صرفه باشد.

پوششی که کابینت ممبران را می‌پوشاند، pvc است و به دلیل آن که به صورت یک‌پارچه بر روی این کابینت کشیده و چسبانده می‌شود، ممبران کابینتی عایق رطوبت است. تمام طرح‌ها و مدل‌های کابینت کلاسیک، با استفاده از کابینت ممبران و با قیمت بسیار مناسب‌تری قابل سفارش هستند و می‌توانند به زیبایی هر چه تمام‌تر، آشپزخانه شما را بیارایند.

قیمت کابینت کلاسیک

فاکتور اصلی در تعیین قیمت کابینت، متریال آن است، اما اگر متریال کابینت‌ را یکسان در نظر بگیریم، پر واضح است که کابینت کلاسیک، کابینتی گرانتر نسبت به کابینت مدرن خواهد بود. ساخت و نصب دشوار‌تر، وجود جزئیات و ریزه‌کاری‌های مختلف، همچنین نوع متریالی که در ساخت کابینت کلاسیک کاربرد دارند، در تعیین و قیمت نهایی کابینت کلاسیک نقش دارند.

گرانترین و فاخرترین نمونه‌ی کابینت کلاسیک، کابینت‌های تمام چوب است که از چوب‌های مستحکم و متراکم تهیه شده و حکاکی‌های ایجاد شده بر روی آن، دست‌ساز می‌باشد. کابینت روکش چوب و کابینت رنگ پولیشی، نمونه‌هایی دیگر از کابینت آشپزخانه کلاسیک هستند که در رده‌ی بعدی از نظر قیمت کابینت قرار می‌گیرند و کابینت ممبران، نمونه‌ی دیگری است که قیمت آن در زمره‌ی کابینت‌های متوسط و اقتصادی دسته‌بندی می‌شود.

نکات مهم در خرید، نصب و نگهداری کابینت کلاسیک

-اگر آشپزخانه کوچکی دارید، طرح‌هایی را انتخاب کنید که نقش‌های آن درشت و واضح داشته باشند. انتخاب طرح‌های شلوغ، سبب کوچک نشان داده شدن فضا می‌گردد.

-اگر آشپزخانه شما کم نور است، کابینت‌ها را با رنگ روشن را انتخاب کنید یا از نورپردازی قوی و هوشمند استفاده کنید.

-محیط کابینت را از هجوم حشرات در امان نگه دارید. برای این کار لازم است هر سه ماه یک‌بار فضای درونی و زیر کابینت‌ها را به دقت وارسی کنید.

-محفظه کابینت را بر اساس فضای معمول آن پر کنید، پر کردن بیش از حد محفظه، کابینت را دفرمه خواهد کرد و از زیبایی آن می‌کاهد.

-اجسام تیز را در مجاورت کابینت‌های کلاسیک قرار ندهید زیرا باعث ایجاد خراش بر روی سطح آن می‌شود و زیبایی آن از دست می‌رود.

سخن آخر

کابینت آشپزخانه کلاسیک یکی از محبوب ترین کابینت ها در جهان می باشد. کلاسیک نام کلی یک سبک است و این سبک دارای انواع گوناگون و بسیاری می باشد. نمونه های نئوکلاسیک، ممبران، تمام چوب ، روکش چوبی، ام دی اف و کابینت رومی از این دسته می باشند. با خرید کابینت آشپزخانه کلاسیک خانه ای زیبا و جذاب داشته باشید و با حفظ اصول نگه داری از آن تا سال های طولانی استفاده نمایید.